Главная Каталог статей Полезные ссылки Поиск по сайту Гостевая книга Добавить статью

Главная arrow Для студента arrow Рецензии, эссе 

Соціологічна інтерпретація
Рейтинг: / 0
ХудшаяЛучшая 
10.10.2007 г.

 Есе з курсу „Соціологія масових комунікацій” (укр.)

 

Екранізація популярного дитячого роману Дж.K. Роулінг “Гаррі Поттер і філософський камінь” про хлопчика, який на свій одинадцятий день народження дізнався, що він — осиротіла дитина двох найбільших чарівників і володіє унікальними магічними здібностями.

Гаррі Поттер приїжджає до Гогвортсу, в англійську школу магів, щоб вчитися в ній. У школі він знайомиться з декількома учнями, що згодом стануть його найближчими друзями: вони допоможуть Поттеру дізнатися правду про таємничу загибель його батьків від рук могутнього ворога,  Лорда Волдеморта.

За допомогою філосфського каменю можна отримати еліксир вічного життя і це найкоротший шлях Волдемортові відновити свою могутність. Але дістати його з чарівного дзеркала Ейнлеж може лише той, хто бажає його знайти , але не скористатися ним. Тому, щоб його дістати Той-кого-не–можна-називати змушений використати Гаррі.

 

В соціальній структурі магічного світу існують 2 класи: магли (звичайні люди, що не вміють чаклувати), чарівники та сквиби (діти чарівників що здатні лише на найпростіші чари). І хоча всі чарівники рівні між собою, неофіційно вони поділяються на првілейований клас (чистокровні) та бруднокрівок (ті, чиї батьки були маглами). Не останнє значення має і рівень матеріального достатку, який позначається і на соціальному статусі особи. Таке положення речей, так само як і класовий поділ в нашому суспільстві, призводить до конфліктів та протиріч. Найяскравіше це виражається в відношенні Малфоя (нащадок знаменитого та багатого роду чаклунів) до Герміони (дочки лікарів-стоматолагів), та Рона (хлопчика з багатодітної родини чаклунів, батьки якого хоч і працюютьв Міністерстві магії, але дуже бідні, через що він змушений доношувати старі речі братів).

 

Подібно до нашого суспільства, в магічному існують різноманітні соціальні інститути. В політиці – Міністерство магії, на чолі якого стоїть Прем’єр-міністр (треба враховувати що у Великобританії уся фактична влада належить Прем’єр-міністру), і яке поділяється на ряд підвідомчих відділів (відділ зловживання магією, відділ незакооного використання винаходів маглів, відділ таємниць). До грошово кредитних установ відноситься банк „Грінготс” та його філії по всьому світі, які здійснюють зберігання коштів та обмін маглівських грошей на гроші магічного світу – галеони і кнати. До інших сервісних установ належать різноманітні магазини: чарівні палички містера Олівандера, книгарня „Флоріш і Блоттс”, зоомагазин, бар „Дірявий казан”, лікарня ім. Святого Мунго. До засобів масової інформації належить газета ”Щоденний віщун”. Існує також і пошта, тілбки роль поштарів тут виконують не люди а сови. В сфері освіти – це школа чарів та чаклунства Гогвортс, якій притамманні усі ті риси щой англійській середній школі. В ній починають навчатися з 11 років; закрита форма навчання (на час навчання діти живуть в школі)досить популярна в західних країнах; при вступі дітей розділяють по спеціальностям (4 факультети Гогвортсу – Слизерин, Гафелпаф, Рейвенклов та Грифіндор) відповідно до нахилів; наявність шкільної форми; бібліотека; старости факультетів; роль завхоза виконує шкільний сторож Філч; різдвяні, великодні та літні канікули; деякі їхні предмети відповідають нашим, наприклад уроки магічних трав та настоянок – хімії, уроки травологїї – біології, уроки піклування за магічними істотами – зоології, уроки історії магії – історії, уроки трансфігурації – фізиці. Є в них і спортивні змагання – чемпіонати з квідичу, гри яка за своєю популярністю та масовістю нагадує наш футбол.

 

На початку фільму Гаррі Поттер живе в сім’ї Дурслів, навчається в місцевій школі, це реальна група до якої він належить . Проте це оточення не викликає в нього ані любові, ані бажання бути таким як вони. Тільки потрапляючи в Гогвортс він відчуває себе тут „своїм”, знаходить свою референтну групу. Аналізуючи соціальні групи первинною групою для Гаррі за відсутності сім’ї стали його друзі, Рон та Герміона, а у подальшому родина Візлів.

Необхідно звернути увагу і на швидку соціальну мобіліність Гаррі. За кілька днів зі звичайного, бідного хлопчика-сироти,що живе в кімнатці під сходами в несправедливих та жорстоких Дурслів, він перетворюється на знаменитість,хлопчика-що-вижив, сина відомих чаклунів та отримує у спадок доволі солідну суму грошей. Це яскравий приклад індивідуальної вертикальної висхідної мобільності. Свідченням цього є епізод коли Гаррі разом з Хагрідом заходить в чаклунський бар „Дірявий казан” де усі присутні чарівники одразу впізнають його і навперебій прагнуть відрекомендуватися та привітатися.

 

Щодо предписаних та досягнутих статусів, то в Герміони, зважаючи на її „непрестижне” походження, було дуже мало шансів дізнатися про магічний світ (доречі як і в Гаррі) та досягти якихось здобутків в соціальній ієрархії школи, проте вона завдяки своєму розуму та працьовитості стає найкращою студенткою курсу, та пізніше допомагає Поттеру врятувати світ від Волдеморта.

 

Отже, світ створений Джоан Кетлін Роулінг хоча за зовнішніми проявами і відрізняється від нашого, проте він в казковій формі відбиває реалії справжнього світу, відображає реальні стосунки у суспільстві. Для дітей образ Гаррі Потера може бути прикладом того як в складних обставинах завдяки мужності та дружбі можна досягти успіхів в житті, і незважаючи на приналежність до якоїсь національності чи соціального класу, потраплячи в нову спільність можна зайняти те місце яке відповідає не стереотипам, а тому що він насправді заслуговує. Як і в будь-якій казці, тут в кінці перемагає добро, але боротьба продовжується, вона продовжуватимется усе життя, бо завжди існуватимуть люди що прагнуть до влади будь-яким шляхом, не гребуючи приниженнями, залякуванням і терором.

:

 

 

» Нет комментариев
Пока комментариев нет
» Написать комментарий
Email (не публикуется)
Имя
Фамилия
Комментарий
 осталось символов
Captcha Image Regenerate code when it's unreadable
 
« Пред.   След. »